6 січня 2022 року Марфі Рабковій виповнилося 27. Це її другий день народження в СІЗО.
Марфа (Марія) Рабкова – одна з найавторитетніших правозахисниць у Білорусі, відома анархістка й зооактивістка – волонтерка притулку для тварин.
У СІЗО в неї висить фото її кота Морфея. «Коли Машу відпустять, вона найперше побіжить обіймати Морфея, а потім уже всіх інших», – жартує чоловік Марфи Вадим Жеромський.
Разом із Марфою у справі проходять анархісти з «Революційної дії». У справі 160 томів, вона базується на свідченнях, що їх на Марфу давали активісти анархічного руху. Ознайомившись із матеріалами справи, Марфа написала, що «образа випалює її зсередини дотла».
«Зрада – найважче почуття у в’язниці», – пише Марфа.
Про це знає й адміністрація тюрми, бо контролює листування.
«Маші передають листи від незнайомих жінок з волі. Вони пишуть, як я їм подобаюся…», – розповідає Вадим.
До арешту Марфа була також координаторкою волонтерської служби правозахисного центру «Весна». Влада Білорусі під час усіх політичних заворушень закриває офіси «Весни» й відкриває карні справи стосовно правозахисників центру. 2020 року за участь у протестах під репресії потрапило семеро.
Під час виборів 2020-го Марфа збирала дані від спостерігачів про порушення на виборчих дільницях, пізніше – інформацію про судові засідання й арешти, чергувала в судах. Увечері 17 вересня 2020 року її було затримана разом із чоловіком Вадимом Жеромським, у її квартирі провели обшук. Марфу привезли у відділ боротьби з організованою злочинністю. Вадима згодом відпустили.
Спершу Марфа проходила за статтею про фінансування масових заворушень. Та в лютому 2021 року стало відомо, що Рабковій пред’явили нові звинувачення за одинадцятьма статтями кримінального кодексу: ч.1 с. 293 (Організація масових заворушень); ч. 1 ст. 13 ч. 2 ст. 293 (Приготування й навмисне створення умов для участі в масових заворушеннях, а також фінансування чи інше матеріальне забезпечення такої діяльності); ч. 1 ст. 342 (Організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок); ч. 3 ст. 361 (Заклики до дій, спрямованих на завдавання шкоди національній безпеці Республіки Білорусь із застосуванням засобів масової інформації чи глобальної комп’ютерної мережі Інтернет); ч. 1 ст. 361-1 (Створення екстремістського формування); ч. 1 ст. 285 (Керівництво злочинною організацією); ч. 3 ст. 130 (Розпалювання соціальної ворожнечі групою осіб); ч. 2 ст. 339 (Злісне хуліганство); ч. 3 ст. 339 (Особливо злісне хуліганство); ст. 341 (Осквернення споруд і псування майна); ч. 3 ст. 218 (Умисне знищення або пошкодження чужого майна, вчинені організованою групою); ч. 2. ст. 295-3 (Незаконні дії щодо предметів, руйнівна дія яких спричинена використанням горючих речовин, вчинені групою осіб). Тепер Марфі загрожує до 20 років позбавлення волі.
За час ув’язнення Рабкова втратила 20 кг ваги, медичної допомоги їй не надають.
У грудні 2020 року померла бабуся Марфи, 6 серпня 2021 року – помер од раку батько. На похорони до них дівчину не відпустили. За законами Білорусі, якщо помирає близький родич в’язнів, їх у супроводі конвою відпускають попрощатися. Маші в цьому відмовили.
З листа Марфи Рабкової:
«Я розставляю на своїй шконці (прим. – тюремне ліжко) фотографії бабусі й батька, розмовляю з ними. Мені здається, ніби в мене їде дах, але так мені легше».
На підтримку Марфи Рабкової висловилися міжнародні правозахисні організації: Amnesty International, Front Line Defenders, Обсерваторія з захисту правозахисників (партнерство Всесвітньої організації проти тортур і FIHD). Також 2020 року Марфа стала переможницею в номінації «Правозахисник року» (Національна премія за досягнення у сфері прав людини, Білорусь).